آنتن اکتیو (سقفی) خودرو

آنتن اکتیو خودرو ( ماشین ) چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ چه مزیت و برتری دارد ؟
آنتن اکتیو (سقفی) خودرو


در خودرو های جدید آنتن اکتیو جایگزین آنتن های قدیمی با نام پسیو که دارای میله ای بلندی بودند،گردیده. آنتن اکتیو دارای طول بسیار کوتاه ولی با قدرت گیرندگی بسیار بالایی می باشد.

 این آنتن ها به یک مدار الکترونیکی متصل هستند که وظیفه تقویت سیگنال دریافتی را بر عهده دارند . مقدار تقویت سیگنال در خودرو های گوناگون و مدارات تقویت کننده گوناگون متفاوت از حدود 18 الی 40 دسی بل می باشد. این تقویت آنتن باعث می شود که در نقاطی که سیگنال فرستنده ضعیف است ، کیفیت تصویر یا صدا مطلوب دریافت گردد. ولتاژ تغذیه برد الکترونیکی این آنتن ها معمولا 5 یا 12 ولت است. در سیستم های صوتی که خروجی ولتاژ آنتن اکتیو دارند معمولا این ولتاژ 5 ولت است و در خودرو هایی که جریان تغذیه آنتن از شبکه برق خودرو تامین می گردد 12 ولت می باشد. با قطع جریان تغدیه برد الکترونیکی و یا خرابی آن ، کیفیت سیگنال به شدت کاهش پیدا کرده و تقریبا قطع می گردد. در هنگام ضعیف بودن کیفیت صدای دریافتی رادیوی خودرو و برای اطمینان از سلامت برد اکترونیکی آنتن ، با مولتی متر ولتاژ ورودی به برد را چک نمایید و اگر مقدار ولتاژ درست بود ، ایراد یا از خرابی برد یا قطع مسیر سیم آنتن می باشد. برای اطمینان از سلامت مسیر سیم آنتن ، آنتن را مستقیما به رادیوی خودرو متصل نمایید . اگر کیفیت دریافت تا حدودی بهتر شد ، ایراد از برد الکترونیکی آنتن می باشد. ساختار آنتن اکتیو تشکیل شده از حدود 70 الی 80 سانتی متر سیم روکش دار پیچیده شده به میله ای همانند پیچ ، که انتهای این سیم به مدار الکترونیکی و خروجی مدار به رادیوی ماشین وصل می باشد.

این میله و سیم پیچ آن گاهی در یک قاب ایرودینامیک بر روی سقف نصب می گردند.

در تعویض سیستم صوتی خودرو توجه نمایید اگر تغذیه آنتن اکتیو از خروجی ولتاژ ضبط بوده و ضبط جدید این خروجی را ندارد ، باید از شبکه برق خودرو برای آنتن اکتیو با توجه به ولتاژ تغذیه آن ، سیم کشی انجام شود. در آنتن هایی که با 5 ولت تغذیه می گردند باید از مبدل 12 به 5 ولت ،قبل از اتصال مستقیم برق خودرو به مدار استفاده گردد.

ارسال نظر