شرکت آوتوواز AvtoVAZ

  • تاریخ: جمعه 3 اسفند 1397 - 12:38
  • نویسنده: admin
  • صفحه: وب بلاگ
  • بازدید: 640
شرکت آوتوواز ((AvtoVAZ روسیه بزرگترین کمپانی خودرو سازی کشور روسیه و جزو بزرگترین شرکت ها در جهان است که معروف ترین خودرو آن ماشین لادا است. این کمپانی بیش از 450 هزار خودرو در سال تولید می کند
شرکت آوتوواز AvtoVAZ

شرکت آوتوواز در اواخر سالهای 1960 با مدیرت پولیکوف وزیر صنایع خودرو سازی وقت روسیه با هدف تولید خودروهایی به قیمت مناسب و عامه پسند و با همکاری شرکت فیات تاسیس شد و در این مسیر توانست نیازهای کشور را در ضمینه خودرو تامین کند. در سال 1966 بنا به توافقی با کشور ایتالیا صورت گرفت در کنار رودخانه ولگا شرکت ساخته و در همان سال ها با هزینه 800 میلیون دلار شروع به فعالیت کرد.

در سال 2008 شرکت رنو فرانسه 25% سهام شرکت را با مبلغ یک میلیارد دلار در اختیار گرفت. شکوفایی شرکت آوتوواز همچنان ادامه داشت اما در سال 2009 به علت رکود اقتصادی تا آستانه ورشکستگی پیش رفت اما با کمک 600 میلیون دلاری دولت وقت روسیه نجات پیداکرد ضمنا طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و فروش دو برابری شرکت آوتوواز نمودار تولید و فروش را صعودی کرد.

شرکت رنو فرانسه و همچنین شریک تجاری آنها یعنی نیسان ژاپن توانستند بیش از 50% سهام این شرکت را خریداری کنند و ضمنا توانستند با همکاری شرکت سولر در قزاقستان سالیانه بیش از 120 هزار خودرو تولید کنند. در سال های بعدی رنو و نیسان 74 درصد سهام شرکت روسی را در اختیار خود گرفتند و بدین ترتیب فرمان هدایت این شرکت در اختیار این شرکت اروپایی آسیایی قرار داشت.

اما رنو در سال 2016 و بدون مشارک شرکت نیسان 33/1 میلیارد دلار در شرکت آوتوواز روسیه سرمایه گذاری کرد و بدین ترتیب و در عمل شرکت آوتواز به زیر مجموعه رنو درآمد ، شرکت نیسان نیز سهام خود را در آوتواز به رنو فروخت .

رنو و نیسان در روسیه چندین خط تولید دارند که در شهر های مسکو و سنت پطرزبورگ و خود آوتوواز در شهر های توگلیاتی و ایزوسک دارند. به عنوان مثال خودروهای استپ وی، لوگان، ساندرو و... ضمنا خط تولید قطعات یدکی خودرو ها در این شرکت تولید می شوند.

شرکت آوتوواز روسیه در سال ۲۰۱۶ توانست بیش از  ۴۰۸ هزار دستگاه خودرو شامل لادا، رنو، نیسان و داستر را تولید کند و این عدد یعنی ۲۰ درصد از سهم بازار کل و به همین دلیل آوتوواز بزرگترین تولید کننده خودروی روسیه است.

ارسال نظر