اولین خودروی تمام برقی داچیا

داچیا سرانجام اولین محصول تمام الکتریکی خود، یعنی کانسپت Spring Electric را معرفی کرد
اولین خودروی تمام برقی داچیا

اخیرا حدس‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی پیرامون اولین محصول تمام الکتریکی داچیا، و یا بهتر است بگوییم نسخه‌ی اصلی آن که قرار است با لوگو کمپانی رنو به فروش برسد، وجود داشت، اما سرانجام این محصول معرفی شد.

این کانسپت جدید که Spring Electric نام داشته و بر پایه کراس‌اوورِ مخصوصِ بازارِ چینِ کمپانی رنو، یعنی City K-ZE ساخته شده است، یک پیش نمایش برای اولین محصول تمام الکتریکی محسوب می‌شود. اما طبق شواهد، این محصول تمام الکتریکی داچیا زودتر از سال ۲۰۲۱ معرفی نخواهد شد.

درباره طراحی ظاهری این کانسپت اظهار نظر زیادی نمی‌توان کرد و باید گفت مهم‌ترین نکته آن، شباهتی است که با دیگر محصول ساخته شده بر پایه خودروی City K-ZE، یعنی رنو کویید دارد. تفاوت‌هایی جزئی مانند چلوپنجره اختصاصی داچیا، چراغ‌های LED سه بخشی تعبیه شده در زیر دیلایت‌های LED و همچنین چراغ‌های LED عقب که دارای گرافیک مشابه دو حرف لاین Y چسبیده به هم هستند، نیز بین این دو نسخه مشاهده می‌شوند.

کانسپت الکتریکی Spring Electric که در گزارش مالی سال ۲۰۱۹ کمپانی رنو با عنوان "خودروی شهری داچیا" خطاب شده است، نسبت به نسخه چینی مذکور خود، به‌روزتر شده است. برای یادآوری باید اشاره کنیم که پیشرانه الکتریکی City K-ZE توان تولید تنها ۴۴ اسب بخار قدرت و ۱۱۹ نیوتون‌متر گشتاور را داشت. با وجود آنکه کمپانی رومانیایی جزئیات مربوط به پیشرانه Spring Electric را اعلام نکرده است، اما اظهار دارد که حداکثر پیمایش آن در مقایسه با هم زاد چینی، ۲۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کرده است؛ داچیا می‌گوید این میزان برای استفاده شهری و برون شهری کاملا مناسب خواهد بود. گفتنی است حداکثر پیمایش City K-ZE حدودا ۲۵۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

 کمپانی رومانیایی داچیا معرفی کانسپت Spring Electric را با تاکید بر روی ویژگی‌های ظاهری از جمله ترکیب رنگ نارنجی-خاکستری و سبک طراحی ضمخت که به واسطه فاصله زیاد از سطح زمین و رکاب‌های متصل به گلگیرهای ایجاد شده‌ است، انجام داد. داچیا می‌گوید این خودرو با سبک طراحی جسورانه کراس‌اوور مانند و ابعاد کم خود که برای مثال می‌توان به طول تنها ۳.۷۵ متری آن اشاره کرد، انتخاب ایده‌ای برای استفاده روزمره خواهد بود.

نسخه نهایی و آماده تولید داچیا Spring Electric از نیمه اول سال ۲۰۲۱ به عنوان ارزان‌ترین خودروی الکتریکی اروپا معرفی خواهد شد. این خودرو قرار است ویژگی‌هایی مانند هزینه‌های نگهداری پایین، رانندگی کم دردسر، کارکرد بی صدا، آلایندگی صفر، قابلیت شارژ و تعمیر آسان را به مشتریان خود ارائه دهد. در مجموع می‌توان گفت اولین خودروی الکتریکی داچیا مانند دیگر محصولات جدید آن، ساده، قابل اطمینان و ارزان قیمت خواهد بود.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)