چه زمانی باید روغن ماشین را تعویض کرد؟

  • تاریخ: پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 - 01:36
  • نویسنده: admin
  • صفحه: اخبار
  • بازدید: 600
وجود روغن كافی و با چسبندگی مناسب در گرما و سرما از مواردی است كه در طول عمر موتور نقش بسزايی دارد و با تعویض به موقع آن کمک بسزایی در طول عمر موتور ماشین خواهید کرد.
چه زمانی باید روغن ماشین را تعویض کرد؟

با چک کردن و بازرسی روغن در فواصل ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر از کافی بودن آن در موتور مطمئن شوید، روغن موتور مناسب را با توجه به دفترچه راهنمای خودرو انتخاب کرده و تعویض آن را با در نظر گرفتن قابلیت‌های روغن و توصیه‌های شرکت خودروساز انجام دهید. روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و آب و سوخت خام قرار دارد. لدا روغن پایه آن شروع به آلوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می‌نماید. از طرفی مواد افزودنی آن نیز رفته رفته مصرف می‌شوند. مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد. جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنرین، یک لیتر آب تولید می‌شود که مقداری از آن به صورت بخار از اگزوز خارج می‌شود و مقداری نیز به روغن اضافه می‌شود. اگرچه درحال حاضر روغن‌هایی با پایایی و حفظ قابلیت تا ۴۰ هزار کیلومتر نیز در بازار یافت می‌شوند، اما بخاطر داشته باشید که هر پیشرانه‌ای قابلیت استفاده از این روانساز‌ها را ندارد. توصیه می‌گردد روغن‌های عادی را بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ کیلومتر کارکرد خودرو تعویض نمایید. البته بهتر است اولین تعویض روغن در ۲۵۰۰ کیلومتر انجام شود. گفتنی است بهتر است فیلتر روغن نیز در هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.

نکته بسیار مهم:

اين تصور كه سياه شدن روغن نشانه خراب شدن و عدم كيفيت آن مي‌باشد، صحيح نیست. اگر در دستگاه يا موتور خودرو، روغن پس از مدتي تغيير رنگ ندهند و اصطلاحا سياه نشود، بایستی در اسرع وقت آن‌را تعويض نمود زيرا سياه شدن شدن روغن به علت خاصيت پاك‌كنندگي دوده ناشي از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصي روغن موتور مي‌باشد؛ در غير اين‌صورت ذرات ناخالصي و دوده بر روي قطعات متحرك موتور رسوب كرده و ‌باعث جلوگيري از انتقال حرارت، ساييدگي زودرس قطعات، روغن سوزي، كاهش راندمان و توان موتور مي‌شود. ضمنا به این نکته بایستی توجه نمود که رنگ مخلوط افزودنی‌های روغن موتور تیره بوده و ترکیب روغن پایه و مواد افزودنی باهم سبب ایجاد یک ترکیبی قهوه‌ای رنگ می‌شود که روغن موتور نام دارد. میزان افزودنی‌های روغن موتور مطابق با استاندارد API مشخص شده است. در طول مدت حضور روغن موتور در داخل موتور، افزودنی‌های روغن موتور مصرف شده و روغن موتور سیاه می‌شود که نشان می‌دهد روغن موتور وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد

ارسال نظر