وضعیت لوازم یدکی خودرو در تحریم

به گزارش خبر خودرو ، عضو انجمن قطعه‌سازان در خصوص افزایش واردات قطعات منفصله در سه ماهه نخست سال‌جاری اظهار داشت‌:
وضعیت لوازم یدکی خودرو در تحریم

 واردات صورت‌گرفته بیشتر مربوط به بخشی از قطعات است که در داخل کشور تولید نمی‌شود و قبلا نیز از طریق واردات در اختیار قطعه‌سازان و خودروسازان قرار می‌گرفته است لذا جهت جلوگیری از آسیب‌های جدی به صنعت خودرو در صورت افزایش شدت تحریم‌ها این اقدام انجام شده است‌.

رضا رضایی افزود: با توجه به اینکه از تاریخ 8 آگوست تحریم‌ها عملیاتی می‌شود قطعه‌سازان و خودروسازان سعی کردند تا جایی که ممکن است و شرایط و امکانات اجازه می‌دهد بخشی از قطعات که در طول یک سال وارد می‌کردند را تا قبل از اجرای تحریم‌ها وارد کنند‌.

وی در پاسخ به این سوال که این امر به قطعه‌سازی داخلی صدمه خواهد زد یا خیر اظهار داشت‌: بخش عمده واردات سه ماهه اول سال مربوط به قطعاتی است که در حال حاضر امکان تولید در داخل کشور برای آنها وجود ندارد و قطعاتی که توسط قطعه‌سازان داخلی تولید می‌شد همچنان به قوت خود در حال تولید است‌. وی افزود‌: میزان تولید قطعه‌سازان داخلی در سه ماهه اول سال‌جاری نسبت به سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش داشته و فقط در دو هفته گذشته میزان تولید مقداری کاهش یافته است‌.

این عضو انجمن قطعه‌سازان ادامه داد‌: در ظاهر ممکن است افزایش حجم واردات غیرمتعارف باشد اما این افزایش فقط به خاطر جلوگیری از محدودیت‌هایی است که ممکن است در آینده برای ثبت سفارش واردات پیش آید‌.

رضایی در ادامه با اشاره به افزایش تولید خودروهای پسابرجامی در سال‌جاری گفت‌: یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش واردات قطعات منفصله‌، افزایش تولید خودروهای پسابرجامی مانند خودروهای پژو 301‌، پژو 2008 و محصولات رنو در کشور است‌. وی خاطرنشان کرد‌: خودروسازان بخش خصوصی نسبت به سال‌های قبل خودروهای جدید بیشتری در دست تولید دارند و این امر یکی دیگر از عوامل افزایش میزان واردات قطعات منفصله در سال‌جاری است‌.

ارسال نظر